کانکس های پوریا کانتین

تفاوت خانه های پیش ساخته و کانکس ها

یکی از راهکارهای نسبتا جدید و بهینه برای ساخت خانه، خانه ‌های پیش ساخته و کانکس‌ها هستند که با هزینه بسیار کمتر نسبت به ساخت ساختمان‌ های متداول و تسریع در فرایند ساخت محبوبیت بالایی پیدا کرده‌اند. اگر به دنبال خرید و استقرار چنین خانه‌ای در زمین خود هستید ممکن است برای شما سوال باشد که چه تفاوتی بین خانه پیش ساخته و کانکس وجود دارد؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به بیان تفاوت های عمده خانه پیش ساخته با کانکس ها بپردازیم.

 

خانه پیش ساخته چیست؟

به خانه ‌هایی که تمام اجزای آن با ابعاد استاندارد و قابلیت نصب آسان در محیط کارخانه ساخته شده و برای نصب به محل استقرار منتقل می‌شود، خانه پیش ساخته گفته می‌شود. خانه‌ های ماژولار، سازه‌های فلزی و خانه‌های قابل حمل و جابجایی در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

 

کانکس با خانه پیش‌ساخته چه تفاوتی دارد؟

از نظر فنی کانکس‌ها نیز نوعی خانه پیش ساخته هستند، چرا که در کارخانه ساخته شده و در محل مورد نظر نصب و مونتاژ می‌شوند. با این حال تفاوت ‌هایی نیز بین آنها وجود دارد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

نوع سازه

اگر بخواهیم در یک دسته‌بندی کلی در مورد کانکس ‌ها و خانه ‌های پیش ساخته صحبت کنیم باید گفت در واقع کانکس ها یکی از انواع خانه ‌های پیش ساخته هستند. اما باید بدانید که به طور کلی خانه ‌های پیش ساخته از نظر نوع سازه دارای دو دسته ‌بندی هستند:

 

  1. خانه‌ های ماژولار

خانه‌ هایی که تمام قطعات آن در کارخانه تولید شده و در محل مورد نظر نصب می‌ شوند.

 

  1. کانکس یا کاروان

کانکس ‌ها سازه ‌هایی یکپارچه هستند که به طور کامل در کارخانه تولید می‌شوند و سپس به صورت یکجا برای نصب در محل مورد نظر فرستاده می‌شوند.

 

جنس و متریال به کار رفته در ساخت

در خانه‌ های پیش ساخته تنوع بسیار بالایی در مواد به کار رفته برای ساخت وجود دارد، به گونه ‌ای که این خانه‌ ها در انواع مختلفی مانند بتنی، پی ‌وی ‌سی و یو ‌پی‌ وی ‌سی، LSF (ورق‌های نازک از جنس فولاد)، چوبی و ساندویچ پانل تولید می ‌شوند. در صورتی که کانکس ‌ها معمولا از  آهن ، ورق گالوانیزه ، ساندویچ پانل و … تولید می ‌شوند.

 

کاربرد

خانه‌ های پیش ساخته همانگونه که از نام آن پیداست برای کاربرد مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که تنها یکی از کاربرد های کانکس استفاده مسکونی از آن است و کانکس ها در موارد مختلفی مانند کانکس نگهبانی، برای راه ‌اندازی مقرون به صرفه یک کسب و کار مانند پرورش قارچ و یا به عنوان ماینینگ فارم، کانکس فروشگاهی، کانکس خدمات شهری و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارند.

 

وزن سازه

وزن سازه برای خانه ‌های پیش ساخته و کانکس ‌ها با توجه به جنس مواد به کار رفته در ساخت متفاوت خواهد بود. در ساخت کانکس‌ ها معمولا از موادی استفاده می‌شود که سازه نهایی سبک‌ تر خواهد بود. در صورتی که در خانه پیش ساخته اگر از بتن برای ساخت آن استفاده شود در پایان سازه نهایی سنگین تر است.

 

قابلیت جابجایی

از آنجا که کانکس ‌ها به صورت اجزای متصل شده به محل استقرار انتقال می‌یابند به طور کلی جابجایی آنها بسیار راحت است. اما خانه ‌های پیش ساخته مجموعه ‌ای از قطعات هستند که برای نصب و مونتاژ به محل مورد نظر منتقل می‌شوند، در نتیجه قابلیت جابجایی برای همه آنها وجود ندارد، مگر اینکه از ابتدا با قابلیت جابجایی تولید شوند. در این صورت هم جدا سازی و نصب مجدد اجزای آن نیازمند نیروی متخصص است و به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

 

مدت زمان لازم برای ساخت و نصب

یکی از تفاوت های عمده کانکس با خانه‌ های پیش ساخته مدت زمانی است که برای طراحی و ساخت، تولید و همچنین نصب آن صرف می‌شود. کانکس ‌ها علاوه بر اینکه در مراحل ساخت روند سریع تری دارند، در مرحله نصب نیز چون سازه آماده است بسیار سریع در محل مورد نظر مستقر می‌شوند. این در حالی است که خانه‌ های پیش ساخته به خصوص با متریال بتن مدت زمان زیادی را برای انجام تست ‌های مرغوبیت، قالب ‌بندی بتن، ساخت مواد اولیه، خشک شدن و ترمیم‌ های احتمالی و… نیاز دارند.

 

طول عمر

خانه ‌های پیش ساخته طول عمر بالاتری نسبت به کانکس دارند. طبیعتا این تفاوت به سبب نوع متریال به کار رفته برای ساخت، اتصالات و موارد این چنینی خواهد بود. به طور مثال خانه های پیش ساخته بتنی مقاومت و طول عمر بسیار بالایی نسبت به کانکس ‌ها دارند.

 

قیمت

اگر چه در مقایسه قیمت بین خانه پیش‌ ساخته و کانکس فاکتورهای متعددی دخیل هستند، اما آنچه مسلم است این که کانکس ‌ها در مجموع هزینه مقرون به صرفه‌ تری را در بین خانه‌ های پیش ساخته دارند. کانکس ‌ها هزینه نصب و استقرار چندانی ندارند در صورتی که در خانه‌ های پیش ساخته نیاز به نیروی متخصص برای مونتاژ و نصب قطعات در محل وجود دارد.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تفاوت های عمده‌‌ خانه ‌های پیش ساخته با کانکس‌ ها را به طور کلی بیان کنیم، با این حال شما همواره می‌توانید با در نظر گرفتن فاکتور‌ هایی مانند کاربرد مورد نظر، طول عمر و قیمت سازه بهترین انتخاب را داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کانکس می‌توانید با ما در ارتباط باشید.